سوالات متداول

لیزر پوست و مو

این نگرانی همیشه وجود دارد که استفاده از لیزر موهای زائد به خاطر نفوذ به اندام های داخلی و ساختار سلولی بدن می تواند منجر به ایجاد ناباروری شود. اگرچه متخصصان پوست اظهار دارند که پرتوهایی که از این روش انتشار می یابند، نمی توانند به هیچ یک از اعضای داخلی بدن نفوذ کرده و در نتیجه به آن آسیب برسانند.

پاسخ این سوال خیر است! با تکیه بر این اصل که تمام نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی با بدن ما اثر متقابل دارند ، هوشمندانه است که خود را ایمن نگه داریم. به همین دلیل است که مطالعات بسیاری بر روی عوارض جانبی احتمالی همچون مسائل باروری و سرطان انجام شده اند.

الیزابت هیل، متخصص پوست و دانشیار دانشکده پزشکی نیویورک معتقد است: “روش حذف موهای زائد با لیزر به وسیله ی هدف قرار دادن یک رنگدانه در یک فولیکول مو انجام می شود ؛ سپس بر روی آن رنگدانه کار شده، بنابراین هیچ تاثیری بر باروری نخواهد داشت. میزان نفوذ لیزرها به پوست کمتر از سه میلی متر است و این امر بدان معنی است که تخمدان ها را نمی توانند تحت تاثیر قرار دهند.

شنیدن کلمات پرتو و یا تابش لیزر به بدن، ناخودآگاه ما را به یاد سرطان می اندازد، خیر چنین نیست به این دلیل که لیزر استفاده شده برای دستگاه های موهای زائد امواجی است که برای تابش غیر یونیزه استفاده می شود.

این امواج در پوست تولید گرما می کنند که منجر به غیرفعال شدن فولیکول مو و در نهایت مانع رشد مو می شود. این انرژی تنها جذب لایه های سطحی پوست شده و به هیچ عنوان باعث جهش سلولی نمی شود.عمق نفوذ در لیزر موهای زائد فقط تا ریشه مو می باشد که در دستگاه هایی که از تکنولوژی الکساندرایت استفاده می کنند این میزان به حداقل خود یعنی ۳ میلیمتر رسیده است.

دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر پوست نسبتا شفاف و روش می شود و در صورتی که شخص، کرم های ضد آفتاب خود را خوب استفاده کند با ادامه هر جلسه لیزر (ماهی یک بار) پوست شفاف تر می شود.
در مورد اسکارهای فرورفته و لکه های بعد از جوش هم به همین صورت است و هر جلسه عمق چاله ها کمتر و و با ادامه جلسات لیزر کمتر و کمتر می شود. در نهایت بعد از جلسه چهارم لیزر به طور متوسط ۶۰ درصد (از ۴۰ تا ۸۰ درصد متغیر بر حسب عمق اسکارها) از عمق اسکارها کمتر و ظاهر آن بهتر می شود. در مورد بهتر شدن چروک صورت یا سفت تر شدن پوست های شل معمولا سه تا جهار ماه بعد از لیزر یعنی از جلسه سوم به بعد تاثیر آن مشخص می شود. چرا که پروسه کلاژن سازی بعد از لیزر دیر آغاز می شود و البته وقتی کلاژن های جدید در زیر پوست ایجاد شد به مدت طولانی هم باقی می ماند ( میانگین دوسال ). اگر امواج رادیوفرکونسی یا آر_اف با لیزر فراکشنال همزمان انجام شود تاثیر ضد چروک و ضد شلی پوست لیزر بیشتر خواهد شد.

برخلاف تصور عموم که فکر می کنند الکساندرایت نام دستگاه است و بهترین برای لیزر موهای زائد، باید بگوییم که الکساندرایت طول موج دستگاه لیزر است. در حال حاضر دستگاهی که در کلینیک زیبایی ما برای لیزر موهای زائد به کار گرفته می شود، دستگاه اپوجی پلاس ساخت کمپانی سایناشور آمریکا است که دارای تاییدیه FDA نیز است.

پوست

دستگاه هایفو با استفاده از امواج متمرکز فراصوت لایه‌ای از پوست که در زیر لایه‌ی سطحی قرار دارد را مورد هدف قرار داده و به آن انرژی وارد می‌کند.وقتی سلول‌های لایه‌ی هدف به دمای خاصی برسند، دچار آسیب سلولی می‌شوند آسیب به سلول‌ها باعث تحریک تولید پروتئین‌هایی به نام کلاژن می‌شود. .به طور کلی این روش درمانی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج می‌برند و می‌خواهند روند پیری پوست را به تاخیر بیندازند، بسیار مناسب است.

هدف اصلی از روش هایفو کاهش سرعت پیری است، لذا در متقاضیان جوان‌تر، پاسخ‌دهی بیشتری را به درمان شاهد هستیم. متقاضیان بالای ۲۵ سال نیز می‌توانند از این روش درمانی به عنوان یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از پیری پوست استفاده کنند.

افرادی که پوست‌شان دچار آسیب‌هایی ناشی از قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید و اشعه‌ی فرابنفش شده یا شل شدگی پوست‌شان شدید‌تر است، برای رسیدن به نتایج دلخواه نیاز به چندین جلسه‌ی درمانی دارند.

افراد مسن‌تر که از شل‌شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه‌ی گردن رنج می‌برند به طور معمول کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و احتمالاً نیاز به جراحی خواهند داشت. این روش برای کسانی که در ناحیه‌ی هدف درمان دچار زخم، عفونت، آکنه‌های کیستی و ایمپلنت‌های فلزی هستند، مناسب نیست.

کربوکسی تراپی را می‌توان نوعی مزوتراپی دانست. در این روش گاز کربن دی اکسید به لایه‌های زیرین پوست تزریق می‌شود. کربن دی اکسید وارد بافت‌ها شده و به صورت موضعی در محل تحت درمان انتشار می‌یابد. بدن در واکنش با افزایش میزان دی اکسید کربن، شروع به فعال‌سازی مکانیسم‌های جبرانی می‌کند. حتماً می‌دانید که گاز دی اکسید کربن در فرآیند تولید انرژی توسط سلول‌های بدن ما تولید می‌شود. سلول‌ها با استفاده از مواد غذایی (مثل قندها) و گاز اکسیژن، در فرآیند تنفس سلولی، انرژی و دی اکسید کربن تولید می‌کنند. برای همین بدن ما به طور مداوم به اکسیژن نیاز دارد و دی اکسید کربن تولیدی را با بازدم دفع می‌کند.

از روش های مختلفی مانند لیزر CO2، مزوتراپی، تزریق مزوژل و کربوکسی تراپی در کلینیک تهران نوین برای رفع خطوط استریا استفاده می شود.

کاشت مو

شاید استفاده از واژه‌ی بهترین چندان مناسب نباشد و بهتر است بگوییم «مناسب‌ترین» روش کاشت مو. مناسب‌ترین روش کاشت مو روشی است که بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاورد و کمترین میزان استرس را به شما وارد کند. البته این معادله برای تمامی انتخاب‌های زندگی هم صادق است؛ یک طرف دست‌آورد و یک طرف هزینه.

دست‌آورد کاشت مو مشخص است، پر کردن نواحی بدون موی سر به شکلی که زیبایی و جوانی شما را بازیابی کند. روش‌های کاشت مو در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند. تقریباً تمامی آن‌ها کم‌تهاجمی یا با حداقل تهاجم هستند، نتایج بسیار خوبی دارند و عوارض جانبی کمی را شامل می‌شوند. برای همین هر کدام در جای خودشان می‌توانند عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

در کاشت مو به روش FIT که یکی از بهترین روش های کاشت مو طبیعی هم می باشد، از یک پانچ گرد کوچک برای استخراج واحدهای فولیکولی مو از یک ناحیه با رشد موهای متراکم به یک منطقه بدون مو استفاده می شود. هر واحد که گرافت مو نام دارد شامل یک تا چهار مو است.در این روش، برداشت فولیکول‌های مو به صورت گروهی و دانه‌ای از پشت سر شخص ، برداشته می‌شوند  که این روش نیازی به جراحی ندارد و  تعداد خیلی زیادی از فولیکول های مو را نمی‌توان در یک جلسه به جلوی سر انتقال داد. تکمیل شده این روش در حال حاضر کاشت مو به روش Micro FIT و نسل جدید آن کاشت مو به روش SUT می باشد.

FIT یک روش کاشت مو با حداقل میزان تهاجمی بودن است که دوره ی بهبود بسیاری کوتاه و نتایجی عالی دارد. همه متقاضیان کاشت مو به صورت مجزا در جلسات مشاوره ی پزشکی تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. روش درمانی پیشنهادی (دارویی و یا جراحی) بر اساس میزان ریزش مو تعیین می شود.

این تکنیک یکی از اولین روش های کاشت موی طبیعی در دنیا می باشد. در این روش یک باریکه از پشت سر به ضخامت (عرض)یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر برداشته شده، و توسط تکنسین ها و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو از آن خارج می‌شود. و در ‌‌نهایت آن محل برش بخیه می زنند و گرفتهای جداشده در قسمت جلوی سر و یا عقب سرکاشته می‌شود.

قابل توجه است شما عزیزانی که به فکر  کاشت موی طبیعی خود هستید، دیگر نگران عوارض ان و کم پشتی کاشت موی خود نباشید. چرا که تیم تخصصی و دوره دیده این مرکز، که سالها تجربه در زمینه کاشت موی طبیعی  را به دست آورده اند، برای شما انجام خواهند داد.

تنها مرحله‌ای که ممکن است کمی درد داشته باشد، مرحله‌ی تزریق داروی بی‌حسی به صورت است. سایر مراحل بدون درد و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند. قدرت التیام پوست صورت بسیار بالاست و آسیب‌های جزئی ایجاد شده در مرحله‌ی کاشت گرافت‌ها به سرعت ترمیم می‌شود، حتی سریع‌تر از پوست سر. معمولاً تا سه یا چهار روز بعد از کاشت ریش و سبیل، پوست کاملاً ترمیم می‌شود.

بله می‌توانید. شما می‌توانید برخلاف نظر مشاور کاشت مو روش دیگری را انتخاب کنید. اما انتخاب نادرست می‌تواند به نتایج ناامیدکننده‌ای منجر شود. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که به صحبت‌های پزشک و مشاور خود اعتماد کنید.

همانطور که میدانید، دلایل اصلی ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند. صرفاً می‌دانیم که عوامل ارثی و هورمون‌های آندروژنی تاثیر زیادی بر این شکل ریزش مو دارند. استرس، کمبود مواد مغذی، کمبود سایر هورمون‌های بدن، اختلالات ناشناخته‌ی خونرسانی و بسیاری عوامل دیگر هم بر آلوپسی آندروژنی موثرند. به همین دلیل ماینوکسیدیل و فیناستراید نمی‌توانند همواره درمان‌های موثری باشند.

یکی از علل محبوبیت کاشت مو در بین افراد مختلف، ماندگاری طولانی مدت آن است. در این روش، پزشک از فولیکول های سالم مو برای پیوند استفاده می کند که آن ها در مقابل هورموهای عامل ریزش مو، مقاوم هستند. از همین رو نتیجه ای دائمی به همراه دارند.

بانوانی که در اثر حوادث مختلف دچار طاسی شده اند، می توانند در هر زمانی نسبت به کاشت مو اقدام کنند اما برای آقایانی که دچار آلوپسی آندروژنیک هستند و الگوی ریزش مشخصی دارند، بهتر است کاشت مو از ۲۵ سالگی به بعد انجام شود.

جراحی زیبایی

  • گوش هایی که بیش از حد طبیعی برجسته هستند و اصطلاحا به آنها گوش های خفاشی یا بلبله گوش می گویند.
  •  گوش هایی که با هم تقارن ندارند.
  •  افرادی که گوش آنها در اثر یک حادثه مانند ضربه خوردن ،سوختگی یا کنده شدن دچار نقص شده است یا به دلیل استفاده از گوشواره های سنگین ، گوش آنها پاره شده است.
  •  افرادی که به طور مادرزادی ، تشکیل لاله گوش در آنها صورت نگرفته است و علاوه بر مشکلات ظاهری دچار مشکلات شنوایی هستند.

بیشتر شرکت های بیمه، هزینه ی جراحی های اختیاری مانند جراحی هایی که ظاهر گوش را تغییر می دهند یا مشکلاتی از این نوع را تقبل نمی کنند.

بعضی از مشکلات ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود به خصوص وقتی که به منظور از بین بردن یک عارضه ی پزشکی یا بازگرداندن عملکرد شنوایی انجام می شود. پس قبل از انجام هر گونه جراحی، بهتر است با شرکت بیمه ی خود مشورت کنید.

برداشتن چربی بوکال یا بوکال فت نوعی عمل زیبایی است که برای کوچک کردن صورت و مدلینگ صورت از طریق خارج کردن چربی ناحیه زیر گونه از داخل دهان انجام می‌شود.

این عمل به افرادی با شرایط زیر توصیه می شود:

  • افرادی که در سلامت کامل به سر می‌برند و وزن ثابتی دارند.
  • افرادی که گونه‌های چاق یا گوشتی دارند.
  • افرادی که انتظارات واقعی از نتیجه عمل دارند.
  • افرادی که سیگار نمی‌کشند.

از نظر ظاهری ، وجود پوست اضافی و پف پلک سبب سنگینی روی چشم می شود.

گاهی نیز میدان بینایی فوقانی در اثر پف پلک محدود می شود. در برخی موارد علاوه بر پف پلک ، افتادگی ابرو و پیشانی نیز وجود داشته و سبب تشدید علائم فوق می گردد.

برای کوچ کردن بینی در کلینیک ما نیازی به جراحی نیست و این فرآیند با مزوتراپی عمومی انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که این روش با استفاده از نخ و تزریق فیلر امکان پذیر نیست. بلکه از فیلر و نخ برای فرمدهی به بینی استفاده می شود.

تزریق زیبایی

  • بوتاکس و فیلر ها ایمن به حساب می آیند و عوارض جانبی آن ها در کمتر از ۱ درصد مشاهده می شود. هر ساله میلیون ها نفر روش های بوتاکس و فیلر را انجام می دهند. یک مطالعه در JAMA Dermatology نشان داد که روش های بوتاکس و فیلر هنگام انجام توسط متخصصین پوست با تجربه بسیار ایمن هستند. عوارض جانبی در کمتر از ۱ درصد رخ داده است و بیشتر این موارد جزئی هستند.

بوتاکس ماهیچه ها را فلج می کند تا چین و چروک های ایجاد شده در صورت را کم کند. این چروک ها معمولاً در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می شوند. نتایج بوتاکس ۳ تا ۴ ماه طول می کشد. بسته به نوع پرکننده ، نتایج پرکننده پوستی متفاوت است.

فیلر های پوستی حاوی مواد تشکیل دهنده “اسید هیالورونیک” و مواد مشابه برای “پر کردن” و یا حجم دادن چروک های استاتیک استفاده می کنند که شامل چین و چروک های اطراف دهان ، لب های نازک و گونه ها است. همچنین ممکن است در چین و چروک های پیشانی ، زخم ها و سایر نواحی که برای داشتن ظاهری نرم تر نیاز به حجم اضافی دارند استفاده شود.