خدمات 24 ساعته

تهران، پاسداران بوستان نهم پلاک ۱۱۹
کلینیک تهران نوین » مراقبت از پوست و مو » کربوکسی تراپی چیست؟
۸ دقیقه
کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی چیست؟

آنچه می خوانید...

کربوکسی تراپی یا درمان با کربن دی اکسید یک روش بدون جراحی برای درمان سلولیت، سیاهی زیر چشم و ترک پوست است. افرادی که با این روش درمان می شوند دچار بهبود در گردش خون، کشش و الاستیک پوست و بهبود چروک های عمیق می شوند. همچنین این روش سبب اصلاح کلاژن و نابودی چربی های انباشته شده، می شود. به علاوه این روش به وسیله افزایش خونرسانی می تواند سبب کاهش حلقه دور چشم شود. هم چنین بعضی پزشکان از این روش برای درمان آلوپسیایی که به علت عدم خونرسانی ایجاد می شود، آرتریت، سندروم رینود و اختلالات نعوذ نیز استفاده می کنند.

کاربردهای کربوکسی تراپی

در درمان سلولیت و کاهش چربی های انباشته این درمان نسبت به دیگر روش های درمانی ساده و بی خطرتر است و به روش هایی مانند لیپوساکشن ترجیح داده می شود.

نواحی که امکان درمان با کربوکسی تراپی در آن ها وجود دارد

ممکن است برای برخی این سوال مطرح باشد که کربوکسی تراپی در چه نواحی از بدن قابل استفاده است. در ادامه لیستی از نواحی که می توانند تحت این روش درمانی قرار بگیرند را بیان می کنیم:

 • صورت
 • زیر چشم
 • گردن
 • شکم
 • بازو
 • پا
 • باسن

نحوه اثربخشی کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی گاز co2  توسط دستگاه و سوزن به زیر پوست تزریق می شود. با انجام این کار میزان کربن دی تکسید بدن افزایش می یابد و بدن تشخیص می دهد که دچار کمبود اکسیژن شده و گردش خون نیز تحریک می شود. زمانی که گردش خون بیشتر شود، یعنی بدن اکسیژن فراوانی را به آن ناحیه رسانده است. در نتیجه کلاژن سازی نیز افزایش می یابد و باعث صاف و سفت شدن پوست می گردد. برای درمان سلولیت، co2 تزریق شده به بدن باعث شکستگی سلول های چربی ناحیه مورد نظر می شود.

میزان co2 تزریقی به همه جای بدن یکسان نیست و شما برای انجام کربوکسی تراپی باید به یک کلینیک زیبایی خوب مراجعه نمایید.

علت به وجود آمدن سلولیت، ترک بدن و سیاهی اطراف چشم به علت کاهش خونرسانی به بافت های مختلف بدن است. سلول های بدن دی اکسید کربن را به عنوان ماده اضافی دفع می کنند. سلول های قرمز، اکسیژن را از شش ها می گیرند، در خون به بافت ها حمل می کنند، دی اکسید کربن اضافی را از بافت گرفته و توسط شش ها این گاز خارج می شود.

پزشک با تزریق دی اکسید کربن می تواند خونرسانی به یک منطقه را افزایش دهد که موجب افزایش سرعت رسیدن گلبول های قرمز به محل می شود. با رسیدن آن ها به منطقه، جریان خون افزایش می یابد که موجب بهبود کشش پوست و در نهایت کاهش حلقه سیاه زیر چشم و تغییر پیگمانت به حالت عادی و سالم می شود.

تاثیر کربوکسی تراپی روی ترک بدن

ترک بدن که روی پوست ایجاد می شود به علت کمبود کلاژن است و کربوکسی تراپی کلاژن جدید ایجاد می کند که عمق پوست را افزایش می دهد و ظاهر آن را بهبود می بخشد.

تاثیر کربوکسی تراپی روی سلولیت

دی اکسید کربن همچنین می تواند به سلول های چربی تزریق شود که موجب از هم پاشیدن و محو شدن آن ها می شود. سلولیت هنگامی تشکیل می شود که چربی در پوست انباشته شده باشد. تحقیقات مختلفی در مورد تاثیر کربوکسی تراپی روی درمان سلولیت وجود دارد.

کربوکسی تراپی غبغب

کربوکسی تراپی باعث افزایش جریان خون در ناحیه و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت و تحریک تولید کلاژن می شود.

آلوپسیا

آلوپسیا که نوعی ریزش مو است می تواند در مناطق گسترده یا به صورت پراکنده رخ دهد. این مشکل نیز می تواند به علت کاهش خونرسانی روی دهد و به همین علت، کربوکسی تراپی در درمان این عارضه نیز موثر است.

کربوکسی تراپی واژن

روش کربوکسی تراپی برای زیبایی واژن بانوان انجام می شود و تیرگی های این ناحیه را بر طرف می سازد. گاز کربن دی اکسید تزریقی، مسیر عروق را باز می کند. در نتیجه خونرسانی در این مسیر به درستی انجام می شود و اکسیژن در سطح عالی به ناحیه تحت درمان می رسد.

کربوکسی تراپی زیر بغل

اکثر بانوان از تیرگی زیربغل ، در پوشیدن لباس های مجلسی ، استخر رفتن و …. رنج می برند. در این روش با بهبود گردش خون و تنظیم رنگدانه های پوست ، باعث رفع تیرگی زیربغل و روشن شدن پوست می شود.

کربوکسی تراپی برای رفع جای جوش

این روش باکتری هایی که موجب به وجود آمدن جوش می شوند، را از بین می برد و کلاژن سازی را در این ناحیه تقویت می کند.

سیاهی دور چشم

حلقه سیاهی که اطراف چشم به وجود می آید اغلب به علت کم بودن خونرسانی به بافت است. تزریق دی اکسید کربن به بافت سبب افزایش خونرسانی و تغییر پیگمانت از رنگ مایل به آبی به پیگمانت سالم و سرخ و سفید می شود.

کاربردهای دیگر کربوکسی تراپی عبارتند از: جوانسازی دست و گردن، برطرف سازی چروک اطراف دهان، درمان ریزش مو، رفع شل شدگی، از بین بردن جای زخم، اسپاسم عضله و … از دیگر کاربردهای این روش است.

انجام برای تمامی افراد امکان پذیر است و مانعی ندارد. بانوان باردار و بانوان تحت شیمی درمانی ، قبل از انجام حتما با پزشک مشورت کنند.

مدت زمان انجام کربوکسی تراپی

این روش بسیار ساده است و کل فرآیند تزریق بیش از پانزده تا سی دقیقه به طول نمی انجامد. بنابراین افرادی که دارای مشغله های زیادی هستند، می توانند از این بابت مطمئن باشند که زمان زیادی را صرف این روش جوانسازی نمی کنند.

اغلب افراد برای بهبودی کامل به هفت تا ده جلسه درمان نیاز دارند. البته تمام فعالیت های معمول را می توان انجام داد. زیرا این روش دوره ریکاوری ندارد.

عوارض جانبی انجام کربوکسی تراپی

این روش تقریبا هیچ عارضه جانبی به همراه ندارد و ممکن است بعضی افراد دچار کبودی در محل تزریق شوند، به خصوص در پاها و بازو ولی در کمتر از یک هفته این علائم برطرف می شود.

افرادی که از این روش برای درمان سلولیت بهره می گیرند به مدت ۲۴ ساعت نباید در آب فرو روند و از فعالیت هایی مثل شنا یا جکوزی برای یک روز خودداری نمایند.

ممکن است در درمان اسکارهای ناشی از ترک بدن کمی احساس خارش کنید که طبیعی است و طی پنج دقیق رفع می شود. این روش درد ندارد زیرا محل اسکار فاقد سلول های عصبی است.

در درمان سلولیت و چربی های انباشته ممکن است کمی احساس فشار کنید که مشابه احساسی است که حین گرفتن تست فشار خون به شما دست می دهد.

پس از تزریق به مدت ۲۴ ساعت محل تزریق گرم خواهد ماند که به علت اثر گذاری گاز و نشان دهنده افزایش جریان خون است. بلافاصله پس از تزریق می توانید به فعالیت های نرمال و طبیعی خود بازگردید.

آیا کربوکسی تراپی درد دارد؟

به طور کلی، کربوکسی تراپی را به عنوان روشی بدون درد به شمار می آورند. اما ممکن است تحت شرایط خاصی و به تشخصی پزشک متخصص، از کرم های بی حسی بر روی موضع مورد نظر استفاده شود. اثر کرم ها نیز مدتی پس از پایان پروسه کربوکسی تراپی از بین می رود.

مراقبت های مهم بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی دوران نقاهت ندارد و فرد می تواند بعد از انجام کار به زندگی و کارهای روزمره خودش بپردازد. فقط کافی است پس از انجام این عمل، تا چند روز از رفتن به حمام، استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید. همچنین سعی کنید تا حد ممکن پوست خود را از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب حفظ کنید.

برای انجام کربوکسی تراپی به کجا مراجعه کنیم؟

امروزه اقدامات زیادی توسط مراکز متعددی انجام می شود که بسیاری از آن ها مجوز لازم برای انجام این کار را ندارند. مهم این است که شما بتوانید یک کلینیک زیبایی خوب و مجهز را بیابید تا بتواند اقدامی مانند کربوکسی تراپی را برای شما انجام دهد.

یک کلینیک زیبایی خوب تحت نظارت پزشک یا پزشکان متبحر در زمینه مربوطه اداره می شود. از همین رو احتمال بروز خطا و عوارض جبران ناپذیر نزدیک به صفر است. زیرا این روش به خودی خود خطرآفرین نیست؛ مگر اینکه توسط افراد غیر متخصص انجام گیرد.

جهت انتخاب یک کلینیک زیبایی برای کربوکسی تراپی می توانید از طریق جستجو در اینترنت و یا تجربه های اطرافیان خود استفاده کنید تا به بهترین نتیجه ای که مد نظرتان است برسید.

عزیزانی که به دنبال بهترین کلینیک زیبایی در پاسداران هستند، می توانند با استفاده از نقشه فوق به مرکز تهران نوین مراجعه کنند.

هزینه کربوکسی تراپی

برای اطلاع از هزینه این روش می بایست به صورت حضوری مراجعه کنید تا ابتدا هدف از کربوکسی تراپی مشخص شود و سپس هزینه نهایی اعلام شود. از جمله فاکتورهای موثر در تعیین هزینه کربوکسی تراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نواحی که باید تحت کربوکسی تراپی قرار گیرند
 • نوع مشکل هر فرد
 • پیچیدگی روند درمان
 • میزان co2 تزریقی
 • و …

کلینیک تخصصی پوست و مو تهران نوین

کلینیک تخصصی پوست، مو، زیبایی و لیزر تهران نوین با اخذ مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دومین شعبه خود را در سال ۱۳۹۸ تأسیس کرد. هدف ما استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستاوردهای دانش و تکنولوژی در محیطی مدرن و آرامش بخش برای ارائه بهترین خدمات در حوزه پوست، مو و زیبایی و مطابق با استانداردهای FDA و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران می باشد. این کلینیک با بهره گیری از همکاران متخصص و مجرب در رشته های فوق تخصص جراحی پلاستیک، پوست، مو، زیبایی و لیزر و تغذیه و رژیم درمانی خدمات خود را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم مشاوره آنلاین