خدمات 24 ساعته

تهران، پاسداران بوستان نهم پلاک ۱۱۹
کلینیک تهران نوین » مراقبت از پوست و مو » درمان جای جوش با سابسیژن
۵ دقیقه
سابسیژن برای درمان جای جوش

درمان جای جوش با سابسیژن

آنچه می خوانید...

سابسیژن یک روش جراحی سرپایی در مطب است که برای درمان اسکار آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. این روش عبارتست از وارد کردن یک سوزن کوچک در پوست شخص برای رها شدن از اسکار ناشی از آکنه. در این مقاله، ما نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت به اینکه سابسیژن چیست و در صورت انجام این درمان چه انتظاراتی می‌توان داشت.

سابسیژن چیست و شامل چه مواردی می شود؟

سابسیژن یک تکنیک کم تهاجمی و بدون برش است که می توان از آن برای بهبود ظاهر موارد زیر استفاده کرد:

 • گودی های جای زخم
 • چین و چروک
 • سلولیت
سابسیژن برای درمان جای جوش

اگرچه سابسیژن اغلب برای درمان اسکار آکنه استفاده می شود، اما ممکن است به کاهش اسکارهای ناشی از شرایط دیگر نیز کمک کند، مانند:

 • گودی جای آبله مرغان
 • جای زخم
 • جای زخم ناشی از عمل جراحی

در آکنه به دلیل وجود چسبندگی زیر آنها بافت داخلی پوست به درون کشیده شده و سفت می گردد. این بافت سفت شده زیر پوست مانع بازسازی دوباره پوست شده و ظاهر پوست گود می شود، سابسیژن روش موثری است که در آن با وارد شدن سوزن های بسیار ریزی داخل پوست، بافت سفت متلاشی شده و با تحریک لایه ی اپیدرم پوست برای کلاژن سازی باعث بازسازی پوست شده و پر شدن جای گودی و فرورفتگی می شود.

این فرآیند نه تنها به برداشتن فرو رفتگی جای زخم کمک می کند، بلکه باعث آزاد شدن کلاژن در محل قرار دادن سوزن می شود. برداشتن جای زخم و آزادسازی کلاژن می تواند به کاهش ظاهر اسکار کمک کند. این روش معمولاً سه تا شش جلسه با فاصله زمانی هر ۴ هفته بین هر درمان قابل انجام خواهد بود. سابسیژن برای همه انواع اسکار آکنه مناسب نیست. به عنوان مثال، ممکن است برای درمان اسکارهای برجسته (هایپرتروفیک) و اسکارهای کلوئید مفید نباشد.

افرادی که رتینوئیدهای خوراکی مصرف می‌کنند و در شرایط زیر قرار دارند، بایستی نسبت به این روش احتیاط کنند:

 • اختلالات انعقاد خون
 • عفونت های باکتریایی یا ویروسی
 • آکنه فعال

آیا سابسیژن در درمان جای جوش موثر است؟

در حالی که تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی سابسیژن وجود ندارد، طبق یک پژوهش در سال ۲۰۱۰، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که می‌توان به طور دائمی اسکار آکنه را بهبود بخشید.

یک تحقیق علمی کوتاه در سال ۲۰۰۵، استفاده از سابسیژن را برای درمان اسکارهای آکنه در میان ۴۰ شرکت‌کننده بررسی کرد. طبق گزارش پژوهشگران، اگرچه این اسکارها به طور کامل بهبود نیافته اند، اما ۹۰ درصد از بیماران بهبودی در ظاهر اسکار خود را اعلام کردند.

سپس، یک مطالعه و پژوهش علمی کوتاه دیگر در سال ۲۰۱۶، سه درمان اسکار آکنه را در بین ۴۵ شرکت‌کننده مقایسه کرد. این سه درمان شامل:

 • سابسیژن
 • غلتک صورت (درما رولر)
 • لیزر CO2 فرکشنال
سابسیژن جای جوش

از بین سه درمانی که مورد آزمایش قرار گرفتند، پزشکان سابسیژن را موفق‌ترین و اثربخش ترین نوع درمان ارزیابی کردند. پژوهشگران این مطالعه به این نتیجه رسیدند که سابسیژن یک گزینه موثر و مقرون به صرفه برای کاهش ظاهر اسکار آکنه است.

پس از سابسیژن چه انتظاری از ظاهر جای اسکار باید داشت؟

سابسیژن معمولاً در کلینیک زیبایی یا مطب پزشک انجام می شود. این روش درمانی معمولاً به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود، به این معنی که پس از پایان سابسیژن در بیمارستان بستری نخواهید شد.

متخصص پوست مراحل لازم را قبل از انجام سابسیژن توضیح می دهد. قبل از شروع سابسیژن، متخصص پوست ناحیه اطراف جای زخم را ضدعفونی می کند، آنها همچنین از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست استفاده می کنند، بنابراین در طول انجام سابسیژن، بیمار احساس درد نخواهد کرد.

سپس متخصص پوست یک سوزن را به صورت افقی زیر جای زخم وارد می کند؛ سپس به آرامی سوزن را از یک طرف به سمت دیگر زیر اسکار حرکت می دهند تا به رها شدن جای زخم از بافت زیرین کمک کنند.

این فرآیند بسته به اندازه و شکل اسکار بایستی چند جلسه تکرار شود تا اثرات آن مشخص گردد. پس از پایان سابسیژن، کمپرس یخ روی محل زخم اعمال می شود، چون این کار به کاهش خونریزی و التهاب کمک می کند.

عوارض جانبی سابسیژن برای درمان جای جوش

پس از انجام این روش، نه تنها درد، بلکه تورم و کبودی در محل تزریق کاملاً مشهود است.

 عوارض جانبی سابسیژن که به ندرت رخ می هد، شامل موارد زیر است:

 • احتمال بروز عفونت در داخل یا اطراف محل تزریق
 • تغییر رنگ پوست
 • آسیب به اعصاب یا عروق خونی اطراف اسکار

مدت زمان نقاهت و بهبودی سابسیژن برای درمان جای جوش

درد، تورم و کبودی معمولاً ۱ تا ۲ هفته بعد از سابسیژن بهبود می یابد. متخصص پوست شما ممکن است یک آنتی بیوتیک یا ضد التهاب برای کمک به روند بهبود تجویز کند.

چه چیز دیگری می تواند به اسکار آکنه کمک کند؟

سابسیژن اغلب در کنار سایر درمان های پزشکی برای کاهش ظاهر اسکار توصیه می شود. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رتینوئیدهای موضعی این کرم‌های تجویزی که حاوی ویتامین A هستند، می‌توانند به بهبود ظاهر جای زخم کمک کنند.

میکرونیدلینگ، این روش در مطب و با استفاده از سوزن های ریز برای تحریک تولید کلاژن استفاده می کند.

میکرودرم ابریژن، در این روش با استفاده از تکنیک‌های مختلف، لایه‌ی سطحی پوست شما برداشته می‌شود و روی اسکارهای کم عمق بیشترین تاثیر را دارد.

لیزر، این درمان شامل استفاده از لیزر برای برداشتن لایه پوست و التیام و بهبودی جای زخم است.

نتیجه گیری

سابسیژن یک روش سرپایی ایمن و موثر است که برای کاهش ظاهر اسکار آکنه استفاده می شود. در این روش، از یک سوزن کوچک برای “برداشتن” اسکار از بافت زیرین و تحریک تولید کلاژن استفاده می شود.این روش درمانی برای همه انواع اسکار مناسب نیست، اما می تواند در کنار سایر درمان ها برای اسکار آکنه مورد استفاده قرار گیرد.

کلینیک تخصصی پوست و مو تهران نوین

کلینیک تخصصی پوست، مو، زیبایی و لیزر تهران نوین با اخذ مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دومین شعبه خود را در سال ۱۳۹۸ تأسیس کرد. هدف ما استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستاوردهای دانش و تکنولوژی در محیطی مدرن و آرامش بخش برای ارائه بهترین خدمات در حوزه پوست، مو و زیبایی و مطابق با استانداردهای FDA و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران می باشد. این کلینیک با بهره گیری از همکاران متخصص و مجرب در رشته های فوق تخصص جراحی پلاستیک، پوست، مو، زیبایی و لیزر و تغذیه و رژیم درمانی خدمات خود را ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم مشاوره آنلاین